X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Web Hosting, Barındırma ve Alan Adları Hakkında Temel Bilgiler

AnasayfaYazılarGoogle SEOWeb Hosting, Barındırma ve Alan Adl...

Bu kısımda sizlere web hosting, alan adı gibi internet hizmleri adı altında yer alan temel konulardan sırasıyla  bahsedeğiz, Hosting Nedir, Seo hosting, ssd hosting gibi genel kavramları yazımızda bulabilirsiniz.

Alan adı nedir?

Kısacası - bir alan adı, internetteki bir sunucunun belirli bir IP adresine karşılık gelen bir addır.  Alan adı, bir tür adres iken IP, gerçek web sitesinin bulunduğu yerdir. Karşılık gelen bir IP adresi olmadan, bir alan adı yanıt vermez.

IP adresi nedir?

IP adresi, internetteki bir sunucunun/bilgisayarın fiziksel adresidir.  Bu sunucu/bilgisayar web sitenizi barındırır ve erişilebilir kılar.

Web Hosting Nedir?

Web Hosting, web sitenizin misafirlere sunulması için gerekli tüm klasör ve dosyaları içeren bir sunucunun sağlandığı işlemdir. Ana bilgisayar, sunuculara sahip olan şirkettir. Web siteniz için kullanabileceğiniz paylaşılan barındırmadan özel barındırmaya kadar birçok farklı barındırma türü vardır.
 

Web Barındırma Hizmeti Nedir?

Bir web barındırma hizmeti, web sitenizi depolamak ve oluşturmak için sahip olacağınız barındırma düzeyidir. Kullanabileceğiniz birçok farklı web barındırma hizmeti mevcuttur. Buna paylaşılan barındırma ve özel barındırma dahildir. Önemli faydaları olabilecek bulut barındırma hizmetini de kullanabilirsiniz.
 

Web Hosting Maliyeti Ne Kadardır?

Web barındırma için tek bir fiyat yoktur. Sağlayıcıya, barındırma düzeyine, web sitenizin boyutuna, sahip olduğunuz trafiğe ve çok daha fazlasına bağlıdır. Barındırma ücretsiz olabilir, ancak aynı zamanda ayda yüzlerce dolara mal olabilir. Bu, işletmeniz için iyi bir hizmet düzeyi sunmak için doğru maliyet ve kaynak karışımını elde etmekle ilgilidir.
 

Web Hosting Nasıl Seçilir

Hangi web barındırma hizmetini kullanacağınızı seçmenin birçok yolu vardır. Performans için web sitenizin maliyetlerini ve kaynaklarını dengelemeniz gerekir. Daha düşük trafik seviyelerine sahip siteler daha az kaynağa ihtiyaç duyacak ve bu nedenle bu daha az maliyetli olacaktır. Daha fazla trafiğe sahip olanlar daha iyi kaynaklara ihtiyaç duyacaklar. Uluslararası bir işletmeyseniz, bulutu da göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

 Paylaşılan Web Hosting Nedir?

Paylaşım web barındırma, bir sunucunun aynı anda birkaç web sitesini depolamak ve işlemek için kullanılmasıdır. Tüm web siteleri sunucunun kaynaklarını paylaşır. Paylaşımlı web barındırma, küçük işletmeler için en ucuz seçeneklerden biridir, ancak paylaşılan web barındırma paketlerinde barındırılan web sitelerinin performansları genellikle daha düşüktür.
 

Web Hosting Vs Etki Alanı Nedir?

Etki alanınız, web sitenizin adresi ve adıdır. Müşterilerinizin web sitenize erişmek için kullandığı bir şeyden başka bir şey değildir. Barındırma, bu adı web sitenizi oluşturabilecek bir grup dosya ve klasöre bağlayan hizmettir. Bir web sitesine sahip olmak için hem alan adına hem de barındırmaya ihtiyacınız var.
 

Web Hosting Hizmetine İhtiyacım Var mı?

Bir web sitesini barındıracak kendi sunucunuz yoksa, bir web barındırma hizmetine ihtiyacınız olacaktır. Bir web barındırma hizmeti, web sitenizin dosya ve klasörlerinin depolandığı ve web sitenizi ziyaret etmek istediklerinde bir kullanıcının tarayıcısında gösterilmek üzere oluşturulabileceği bir sunucuda size alan sağlayacaktır.

Web Barındırma Hizmeti Nasıl Bulunur?

Yeni web sitesi projeniz için mükemmel bir web barındırma hizmeti bulmak için bu web sitesini kullanabilirsiniz. Bir web barındırma hizmeti ararken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Biri maliyet, diğeri ise web siteniz için mevcut olan kaynaklardır. Ne kadar fazla kaynağa sahip olursanız, web sitenizin performansı o kadar iyi olur, ancak maliyeti de o kadar yüksek olur.
 

Bir Web Sitesinin Web Hosting Şirketi Nasıl Bulunur?

Bir web sitesinin hangi web barındırma şirketini kullandığını öğrenmek istiyorsanız, sayfanın üst kısmındaki aracı kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken URL'yi girmek ve hangi web barındırma şirketini kullandıklarını öğrenmek. Bu, web sitenizi barındırmak için hangi web barındırma şirketini kullanacağınızı seçmenize yardımcı olabilir.
 

E-Ticaret Web Hosting Nedir?

E-ticaret web barındırma, ürün veya hizmet satan ve ödemeleri çevrimiçi alan bir çevrimiçi mağazanın barındırılmasıdır. Shopify'da durum böyle olsa da, barındırma mutlaka ödemeleri kendisi almaz. Web sitenizden ödeme almak için Stripe veya PayPal gibi bir üçüncü tarafa ihtiyacınız olabilir.
 

Google'ın Web Barındırma Hizmeti var mı?

Google'ın bulut tabanlı bir web barındırma hizmeti vardır. Web barındırma, bir web sitesini barındırma konusunda teknik uzmanlığa sahip olanlar tarafından en iyi şekilde kullanılır. Ancak, barındırma hizmetiniz olarak Kinsta veya Cloudways kullanıyorsanız yine de Google altyapısını kullanabilir ve Google'ı kullanmanın teknik yönlerini bilen uzmanlardan yararlanabilirsiniz.

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Web barındırma, dosya ve klasörlerin bir sunucuda oturması için bir alan sağlayarak çalışır. Bir müşteri web sitesinde bir sayfanın URL'sini girdiğinde, tarayıcı sunucudan ilgili dosya ve klasörleri ister ve bunlar daha sonra kullanıcının tarayıcısında görüntülenmek üzere ağ üzerinden gönderilir.
 
En İyi Web Hosting Şirketleri Nelerdir?
Web sitenizi barındırmak için kullanabileceğiniz birçok farklı web barındırma şirketi vardır. Web sitenizi en iyi web barındırma şirketlerinden biriyle barındırmak, itibarlarını bildiğiniz için harika bir fikir olabilir. En iyi web barındırma şirketlerini bulmak için, en çok algılanan ana bilgisayarlar için bu sayfanın üst kısmını kontrol edin.

 SEO Web Hosting Nedir?

SEO web barındırma, bir web sitesinin optimizasyonunu iyileştirmek için geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemlerin Google ve diğer arama motorlarında daha iyi sıralanması için kullanılan bir sistemdir. Bu, bir web sitesindeki trafik seviyelerini ve satışları artırmaya yardımcı olmalıdır. Bu, içerik oluşturma hizmetleri, çoklu C-Sınıfı IP'ler ve diğer SEO hizmetleri aracılığıyla yapılabilir. 

SSD Web Hosting Nedir?

Katı hal sürücüsü (SSD), bilgisayarların veri ve bilgileri depolaması için yeni bir yoldur. Önceden, web siteleri web sitesini depolamak için HDD'yi (sabit disk sürücüsü) kullanırdı. SSD depolama, hareketli parça içermez ve en büyük yararı, web sitenize erişirken kullanıcı deneyimlerini iyileştiren SSD ile okuma hızının çok daha iyi olmasıdır.
 
 Linux Tabanlı Web Hosting Nedir?

Linux, web barındırma sağlayıcıları ile bir İşletim Sistemi (OS) olarak çok popüler olan açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Web geliştirme ekipleri arasında da popülerdir. Bu sistemler, herhangi bir kısıtlama olmaksızın kodun değiştirilmesine ve yeniden dağıtılmasına izin vererek daha özelleştirilmiş web sitesi projelerine izin verir. Windows ve Linux benzer özelliklere sahip olup anahtar görevlerle uyumlu olabilir.

PHP Web Hosting Nedir?

PHP web barındırma, web sitelerini oluşturmak için PHP programlamasını okuyan ve yürüten ve onlara işlevsellik sağlayan web barındırmadır. PHP çok popüler bir sunucu tarafı betik dilidir. Bu, web sitesi geliştiricileri gibi herhangi bir ön uç kullanıcının kaynak koduna erişmesini engeller. HTML kullananlar bu erişime izin verir.

Web Hosting'de Subdomain Nedir?

Alt etki alanı, ebeveynin alt web sitesine benzeyen bir web sitesidir. Kendi başına bir web sitesidir, ancak ana alan adı ile aynı kaynakları kullanır ve bazı alan adlarını paylaşır. Örneğin, subdomain-example.example.com, example.com'un bir alt alanıdır. Alt alanlar, uluslararası mağazalar için mükemmeldir.

 Web Hosting'de Disk Alanı Nedir?

Disk Alanı, bir web sitesinin sahip olduğu depolama alanıdır. Bu, bir web sitesinde saklanabilecek dosya ve klasör sayısıdır. Bazı öğeler, diğer öğelerden daha fazla disk alanı kaplar. Örneğin, metin resimlerden daha az yer kaplar ve resimler videodan daha az yer kaplar. Bir web sitesinde ne kadar fazla alan kullanırsanız, web sitesinin yüklenmesi o kadar uzun sürer.
 

 

 
 
 
 
 
 

Top