X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Seo Hosting Nedir ?

AnasayfaYazılarGoogle SEOSeo Hosting Nedir ?

SEO hosting, arama motorlarında  (google, yandex, bing) sitelerinizin üst sıralarda  yer alması için yapılan SEO çalışmalarına ek olarak sunucu tarafından etki sağlayacak hizmetleri kapsar. Peki Sunucu tarafından etki sağlıyacak etmenler nelerdir ? Hızlı sunucular ile  ping süreleri, yüksek uptime oranı, özel IP ve barındırma alanı bu hizmetin temelini oluşturur.

SEO Hosting çalışmalarında C Class IP sınıf değişikliğiVPS (Virtual Private Server) veya daha farklı sunucu özellikleri değişikliği gibi yüksek hızlı sunucu çözümleri ve farklı bir takım düzenlemeler, hizmetler sayesinde, sitenizin trafiğini arttırmaya yönelik yapılan, teknik bir SEO ( Search Engine Optimization ) çalışmasıdır.

SEO Hosting hizmeti, web sitenizin bulunduğu hosting ( barındırma ) şirketi tarafında yapılabilecek teknik çalışmalardır ve hosting şirketi tarafından ekstra ücret karşılığında sunulur.

SEO Hostinglerini normal Hostinglerden ayıran en önemli özellik SEO Hostinglerinin web sitelerini C-CLASS IP adresleri üzerinde barındırmasıdır. Konuyu biraz daha açmak gerekirse; tek C-CLASS (C Sınıf) tip IP tabanlı Hostinglerde birden fazla web sitesinizi barındırıyorsanız, siteleriniz arasında birbirine verdiğiniz linkler değer kazanmamaktadır. Tam bu sırada SEO Hostinglerin önemi anlaşılıyor. SEO Hostingler sayesinde her bir sitenize farklı C-CLASS (C Sınıf) IP adresleri vererek siteleriniz arasında backlink paylaşımı yapabilirsiniz.

SEO Danışmanları için önemli bir avantaj sağlayan SEO Hostingler, backlink konusunda farklı sitelerden backlink almak için para ödemenize gerek bırakmıyor. SEO Hostingleri ile sadece SEO'danışmanlarının ilgilendiği için çok az firma tarafından veya bu SEO'danışmanları tarafından satılıyor.

IP adresleri a, b, c, d, e olmak üzere 5 sınıfa ayrılmıştır. A sınıfı IP'ler, tüm sınıflar arasındaki en kaliteli sınıftır. A ve B sınıf IP özelliği bulunan SEO Hostingler çok zor bulunur ve yüksek fiyata satın alınabilir. Bu nedenle SEO Hostingler için en ideal sınıf, C sınıfı yani diğer bir adıyla C-Class'dır.

SEO Hosting'in SEO'ya Katkısı

SEO Hostinglerin üst kısımda da belirttiğimiz gibi C-CLASS IP adresi özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde SEO Hosting kullanan siteler Google'a SEO konusunda daha uygun görünür. Bu durumun yanı sıra çoğu SEO'danışmanının bildiği gibi Google, aynı IP üzerinde bulunan siteleri bilir. Eğer sizin kullandığınız sunucuda farklı bir illegal site varsa, SEO açısından problem yaratır. SEO Hostinglerde ki her siteye verilen farklı IP adresi özelliği sayesinde bu tehlikeden de kurtulmuş oluyorsunuz.

SEO'nun bir amacı da Google'da herhangi bir kelime de üst sıralarda olmaktır. Üst sıralarda olmak için backlink almak gerekir. Alınan backlinkler, siteyi istenen kelimede üst sıralara çıkartır ve PageRank değerinde de artış sağlayabilir. Backlink almak için verdiğiniz paraları, SEO Hosting ile büyük oranda azaltabilirsiniz. SEO Hostinginizde birden fazla barındırdığınız siteleriniz için link değişimleri yapabilirsiniz. Normalde aynı IP adresini taşıyan siteler arasında yapılan backlink eklemeleri, Google tarafından önemsenmez. SEO Hostingdeki C-Class özelliği bu durumda da sizlere yardımcı oluyor.

SEO Hostingin SEO'ya katkısı bunlarla sınırlı kalmıyor. Linkwheel uygulamasında, ana siteye bağlantı veren sitelerin hepsinin farklı IP'lerde olması gerekir. Linkwheel uygulamasını uygulamak isteyen SEO'danışmanları, SEO Hostinglerdeki farklı IP atama özelliği sayesinde kendi Hostingleri üzerinden bu uygulamayı yapabilirler. Blogspot, Blogcu ve bunun gibi ücretsiz blog siteleri ile yapılan Linkwheel uygulamasına oranla, SEO Hosting kullanılarak yapılan linkwheel uygulaması C-Class IP özelliği sayesinde daha iyidir.

SEO Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pakette size tanınan maksimum IP Adresi sayısına, sitenin yüksek hıza sahip olmasına, Hostingin Litespeed kullanmasına ve ping hızına dikkat etmelisiniz. Ayrıca alacağınız SEO Hostingin lokasyonunun yerli olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Türkiye'de SEO Hosting Satan Firmalar

Ankara Hosting adı altında satış yapan Enghost İnternet hizmetleri...

SEO Hosting Ücretleri

SEO Hosting ücretlerinde en belirleyici kriterler biri olan ip sınıfıdır. A Class , B class , C Class gibi iplerdir.  Bu hizmetin kullanımı Türkiye'de çok yaygın olmadığı için çok az sayıda da hizmeti sunan firma bulunmaktadır. Bu sebeple yurt dışına oranla daha pahalı olan SEO Hosting ücretleri Türkiye'de  A class ipler aylık 30 tl den  başlamaktadır. Bu fiyatlara hostinglerin alan büyüklüğü ve band kapasitesi de etki etmektedir. Yurt dışında IP sayısı bazında belirlenen fiyatlar ise 3 ve 5 dolar aralığında olmaktadır. Daha ayrıcalıklı IP olarak görülen ve SEO'da etkisi daha fazla olan A ve B class IP'ler ise ortalama her IP için 12 ve 10 dolar civarında olmaktadır. Türkiye'de A ve B class IP hizmeti bulunmadığından, sadece Türkiye Lokasyonlu C class IP'ler ile SEO Hosting ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yurtdışı ve Türkiye SEO Hosting Kıyaslaması

Yurtdışında, Türkiye'ye oranla daha ucuz SEO Hosting satışı yapılmaktadır. Bunun nedeni, ülkemizde SEO Hostingin henüz yeni yeni tanınması ve az sayıda SEO Hosting satışı yapılmasıdır.

Yurtdışında SEO Hosting satışı yapan firma bulmak daha kolaydır. Çok sayıda SEO Hosting satışı yapan firma olduğundan dolayı rekabette yüksektir. Bu rekabet nedeniyle SEO Hostingleri daha ucuza satılmaktadır. Ayrıca IP adresleri de yurtdışında daha ucuzdur.


Top